Problem of the Week

February
Please study multiplication facts every night.

Problem of the Week: Due 2/15
 
 

Guinea pigs eat hay, pellets and vegetables. If Wonder Hay comes in a 8-pound bag and costs $72, how much does one pound of hay cost? Show your work and use a complete sentence to explain the strategy you used to find your answer.



11/13/18: From now on the Homework will be posted daily on the calendar. POTW will still be found on this page. Thank you.

‚ÄčBooks.png